Rok 2022

Čas vianočný, 20.12.2022, V-klub, Bratislava

Primárnou cieľovou skupinou koncertov Maroša Banga bývajú zrakovo aj inak fyzicky handicapovaní občania, pre ktorých je spevák neskutočným vzorom. Nielenže vie pekne spievať, ale obdivujú na ňom najmä optimizmus, chuť do života a večný smiech na perách. Treba však podotknúť, že v tom istom je Maroš vzorom aj pre zdravých jedincov, ktorým častokrát chýba entuziazmus napriek tomu, že zdanlivo majú všetko: zdravie, peniaze, dobrú prácu, rodinu. Hovorí sa, že najlepšie je ísť vlastným príkladom. Preto Bangovci zvolili túto cestu. Účasť na koncerte nám prisľúbili naše stálice, Radek Žalud, nevidiaci operný spevák z Čiech a Vierka Kotvasová

Koncert prebehol v slávnostnej atmosfére 20.12.2022 o 19.00 hod. a zaznamenal tradične obrovský úspech. Streamovali sme ho cez facebookový profil Maroša Banga a tak sme mali možnosť priamo zaznamenávať ohlasy divákov.

Váženým a milým hosťom na tomto podujatí bol novozvolený ochranca verejných práv JUDr. Róbert Dobrovodský, PhD., ktorý sa s manželmi Bangovcami pozná už veľmi dávno a bolo to mimoriadne príjemné a podnetné stretnutie.

Naším cieľom je neustále upozorňovať širokú verejnosť na to, že handicapovaní sú tu, medzi nami a musíme ich vnímať presne tak, ako všetkých ostatných. Nie je namieste žiadna diskriminácia, negatívna, ale ani pozitívna.

Až keď sledujeme pozorne prácu a život handicapovaných ľudí, uvedomíme si, o koľko ťažšie to v niektorých ohľadoch majú. Veď skúste sa naučiť hrať ťažké hudobné party na klavíri, ak jednou rukou musíte hmatať noty v Braillovom písme, skúste sa naučiť spievať piesne v cudzom jazyku, keď sa nedá len tak ľahko nakuknúť do textu. Desiatky a stovky drobných prekážok, ktoré je treba prekonať. A o mnohých  z nich nikto ani len netuší, ak sa nevidiaci nezviditeľnia. Pre toto je nevyhnutné vyjsť na verejnosť s  tým, čo človek vie a v čom je dobrý. Maroš Bango je veľmi dobrým príkladom toho, že keď sa niečo veľmi chce, tak sa to dá. Jeho kariéra sa predsa tiež nerozvíjala hneď od mladosti, ale až krátko pred štyridsiatkou.

Rok 2021

Daj Boh šťastia tejto zemi – Vianočný koncert Maroša Banga a jeho hostí, 26.12.2021, on-line

Tento projekt mal byť pôvodne realizovaný podľa plánu A vo V-klube na Námestí SNP v Bratislave primárne pre občanov Bratislavy. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu v krajine sme však museli zvoliť variant B a koncert usporiadať v uzavretom priestore bez obecenstva. Vďaka živému vysielaniu však mal koncert vysokú sledovanosť.
Koncert začal príhovorom Alexandry Bangovej, ktorá privítala divákov a predstavila účinkujúcich. Na úvod zaznela v podaní Maroša a Vierky Modlitba s krásnym textom Ivony Ďuričovej a nasledovala Ave Maria od Bacha-Gounoda. Po nej prišiel na rad prvý vstup kňaza Mareka Vadrnu V priebehu hodiny a pol odznelo ešte vyše 10 skladieb s vianočným nádychom a dva vstupy kňaza Mareka Vadrnu.
Rovnako kvalitným ako hudobné a duchovné vstupy bolo sprievodné slovo Alexandry Bangovej, ktoré malo záber od historických biblických textov, vianočných zvyklostí až po zmysel Vianoc a ich prežívanie handicapovanými ľuďmi.
Na záver zaznela v Marošovom podaní aj koleda Daj Boh šťastie tejto zemi, ktorá bola leitmotívom tohto koncertu pre nádej, nádherná Cohenova Hallelujah v podaní Maroša a Vierky a úplne na záver Tichá noc.

Rok 2019

Pieseň je krásny dar, 18.12.2019, V-klub, Bratislava

Celková účasť tohto vianočného koncertu bola vyše 300 divákov. Boli sme milo prekvapení takýmto veľkým záujmom. V obecenstve boli okrem členov OZ Ambrelo, ich rodinných príslušníkov a priaznivcov najmä zdravotne a zrakovo handicapovaní občania Bratislavy, našli sa však aj návštevníci z Brna, Trnavy, Senca a dokonca aj z východného Slovenska. Na koncerte sme privítali aj handicapovanú speváčku Vierku Kotvasovú – umelkyňu s jedinečným hlasom a muzikálnym prejavom, ktorá sa po ťažkej chorobe pohybového ústrojenstva postavila z vozíčka opäť na scénu. Kedysi pracovala s poprednými slovenskými umelcami, vystupovala na Slovensku aj v zahraničí, choroba jej však znemožnila v jej kariére pokračovať. Vďaka výborne zostavenému repertoáru obecenstvo malo neobyčajný umelecký a emotívny zážitok, nakoľko bol venovaný aj pamiatke nedávno zosnulého Karla Gotta. Zazneli piesne Jsem na světe rád, Muzika, Oči má sněhem zaváté,  Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Do re mi lá,  Hej hej Baby, Babička, Lásko má, Už z hor zní zvon, Jsou svátky, Purpura, Amazing Grace a duety Barcarolla, Náš song, Zvonky štěstí, Svět stál  a ďalšie.

Rok 2018

S piesňou krajší je svet – 19.12.2018, V-klub, Bratislava

Stalo sa už peknou tradíciou, že OZ nevidiacich Ambrelo organizuje v predvečer najkrajších sviatkov v roku Vianoc veľké koncertné podujatie. Tieto koncerty majú niekoľko spoločných menovateľov. Predovšetkým je to cieľová skupina, diváci a poslucháči. Sú to zrakovo a inak zdravotne postihnutí občania Bratislavy, ale aj iných miest Slovenska, ktorým tento koncert OZ Ambrelo venuje ako malý vianočný darček. Nemení sa ani hlavný protagonista, spevák Maroš Bango a rovnako sa v roli moderátorky, dramaturgičky a režisérky vracia jeho nevidiaca manželka a manažérka Alexandra Bangová, ktorá je dušou celého projektu.
To, čo sa každý rok mení a prekvapuje, je hosť večera. Býva to tiež zdravotne postihnutý spevák, ktorý nie je u nás veľmi známy a svoje vystúpenie považuje za príležitosť predviesť svoje umenie širokej verejnosti. Je to zároveň motivácia a inšpirácia pre iných handicapovaných umelcov, ktorí niekedy majú problém opustiť bezpečie svojich štyroch stien a ukázať svoj talent aj ostatným. V závislosti od hosťa býva zostavená aj dramaturgia programu. Tento bol zameraný na operné árie a vianočné koledy.
Tohtoročným hosťom bola česká nevidiaca speváčka Alena Terezie Vitek, ktorá navyše trpí aj inými vážnymi chorobami, napriek tomu však nestráca nádej a snaží sa čo najviac včleňovať do normálneho života.
Kvôli nevydarenému pôrodu mala odmalička poškodený zrak, avšak úplne o neho prišla v 16 rokoch. Vyštudovala konzervatórium, od roku 2005 pracuje v projekte Nadačného fondu Českého rozhlasu Světluška, ktorý pomáha nevidiacim, stála pri zrode Kavárny POTMĚ, v ktorej taktiež pracuje dodnes a venuje sa aj novému sociálnemu startupu Návštěvy POTMĚ, ktorý spája osamelých seniorov a nevidiacich. Okrem toho príležitostne spieva a spev aj súkromne vyučuje.
V Bratislave sa táto sopranistka predstavila celým radom známych operných árií ako sólistka aj v duetoch s Marošom Bangom. Obaja u obecenstva zožali obrovský úspech a ovácie.

Repertoár koncertu: Serenata rimpianto, Panis angelicus, Di Provenza, Indiánska pieseň lásky, Věrné milování, O mio babbino caro, Mon coeur s´ouvre a ta voix, Každý jen tu svou, Tichá noc a ďalšie.

Rok 2017

Piesne môjho srdca – 20.12.2017, V-klub, Bratislava

Najnovším hudobným zážitkom pre poslucháčov a priaznivcov Maroša Banga bolo vystúpenie v prestížnom bratislavskom V-klube, kam si nevidiaci spevák pozval Vieru Kotvasovú, speváčku  s nádherným a podmanivým hlasom.

Repertoár koncertu  bol veľmi pestrý a postavený pre všetky vekové skupiny. Bol prispôsobený hosťovi koncertu Viere Kotvasovej a zohľadňoval aj načasovanie koncertu – doslova v predvečer Vianoc.

Okrem krásnych vianočných piesní /Purpura, Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš, Tři oříšky pro Popelku, Vtedy sú Vianoce a Tichá noc zazneli v Marošovo podaní aj niektoré svetové evergreeny / Release me, Can´t Help Falling in Love/, piesne z repertoáru Karla Gotta /Nevinná, Jdi za štěstím/, Leonarda Cohena /Hallelujah, duety /Ani náhodou, The Prayer// a ďalšie.

Rok 2016

Volám ťa, láska, 21.12.2016 vo V- klube v Bratislave, vianočný koncert

Svojich hostí OZ Ambrelo privítalo 21.12.2016 o 19.00 hod. v legendárnom zrekonštruovanom  V-klube priamo v centre Bratislavy, kde svojho času vystupovali tí najlepší… Tradícia nepustí a Maroš a Saša Bangovci  a operná speváčka Janka Škultéty zanechali hlbokú stopu v dušiach ľudí práve v citlivom predvianočnom čase. S mimoriadnym úspechom sa stretol nielen spev protagonistov projektu, ale aj sprievodné slovo v podaní zdravotne postihnutej moderátorky Alexandry Bangovej.

Maroš Bango spieval so sprievodom hudobných podkladov známe skladby svetské aj sakrálne, uspávanky aj svetové evergreeny s tematikou Vianoc. Prostredníctvom hudby a spevu predstavil svoj talent a spôsob, ako aj napriek svojmu hendikepu prežiť život plnohodnotne a rozdávať dobrú náladu, optimizmus a pozitívnu energiu. Vstup na koncert bol voľný. Niektoré piesne spievali diváci spolu s interpretmi – spomeňme aspoň Pár přátel stačí mít, Tichá noc a ďalšie. Snáď najväčší úspech mali duety Maroša a Janky – Hallelujah, Con te partiro, There for me a Ária Ježiša Krista z rockovej opery Dušana Rapoša Pietro e Lucia v Marošovom podaní.

Sme presvedčení, že tento koncert bol prijatý účastníkmi koncertu  a prostredníctvom médií aj širokou verejnosťou s takou láskou a nadšením, s akým ho naše občianske združenie pripravovalo.

Rok 2014

Rakúske kultúrne fórum, Bratislava, Vianočný koncert s Antonijou Kovačevič, 4.12.2014

Výmenná kultúrna spolupráca Slovenska a Rakúska mala dve časti. V jednej z nich účinkovali Maroš Bango a nevidiaca rakúska speváčka chorvátskeho pôvodu Antonija Kovačevič ako hostia Slovenského inštitútu vo Viedni /pod vedením Aleny Heribanovej/ a v druhej časti sa tento koncert – samozrejme s čiastočne obmeneným repertoárom – konal v Bratislave, v budove Rakúskeho kultúrneho fóra na Hodžovom námestí.

Rok 2015

Spojila nás pieseň, 5.11.2015 v Dome kultúry Zrkadlový háj  BA – Petržalka pri príležitosti Medzinárodného dňa nevidiacich.

Tvárou podujatia bol slovenský nevidiaci spevák Maroš Bango a jeho hosťami nevidiaci speváci z Rakúska /Antonija Kovacevic/ a Českej republiky /Radek Žalud/. Hovoreným slovom ich sprevádzala Alexandra Bangová a moderátor JOJ Ján Mečiar. Prekvapením a čestným hosťom večera bol známy slovenský operný spevák Martin Babjak. Repertoár tejto hviezdnej zostavy účinkujúcich bol taktiež výnimočný: Ombra mai fu, Toreador song, Non ti scordar di me, Lippen schweigen, Libiamo ne‘ lieti calici a ďalšie.

Rok 2013

Spojila nás pieseň, 18.12.2013, V-klub na Námestí SNP v Bratislave, hosť Radek Žalud /ČR/

Harmónia kontrastov… pojem, ktorý možno napadne poslucháča po vypočutí si spoločnej piesne Maroša Banga a Radka Žaluda. Pravdaže, pokiaľ ako kontrast vnímame iba ich hlasy – jeden zvučný barytón, druhý príjemný tenor, obidva však  útočiace na ľudské srdcia. Ale ich symbióza je nádherná… mrazí aj pohládza dušu poslucháča zároveň.

Na vystúpenie na prestížnom Medzinárodnom hudobnom festivale Petra Dvorského v Jaroměřiciach nad Rokytnou si Maroš Bango pozval mladého českého, taktiež nevidiaceho hudobníka a speváka Radka Žaluda, vtedy 28-ročného absolventa spevu a akordeónu na konzervatóriu, s nádherným a podmanivým hlasom a niekoľkoročnými skúsenosťami na českom hudobnom poli. Ich vystúpenie bolo umelecky aj emocionálne tak silné, že sa priamo ponúkla myšlienka pokračovať v tejto spolupráci aj naďalej. Spája ich nielen rovnaký handicap, ale aj láska k hudbe a podobný pohľad na život – napriek tomu, že osud k nim nebol práve zhovievavý, obidvaja sú nezlomní optimisti, oplývajúci neuveriteľnou charizmou a chuťou do života.