Projekt Mosty snov

Vychádzajúc z tradícií česko-slovenskej kultúry, ktorá sa dlhé roky rozvíjala vo vzájomnom „souznění“, sme sa rozhodli po veľmi úspešných spoločných koncertoch Maroša Banga a Radka Žaluda v roku 2013 /Medzinárodný festival P. Dvorského v Jaroměřiciach, Divadlo A. Dvořáka v Ostrave,  Městské divadlo v Jablonci a v Prachaticiach , Koncert za zdravý rozum v Bruseli, Vianočný koncert vo V-klube v Bratislave a pod./ dať myšlienke spoločných koncertov aj iný, nielen hudobný rozmer a načreli sme za inšpiráciou do nedávnej minulosti. Slovensko-české vzťahy v oblasti kultúry už síce utrpeli veľké trhliny, ale rozhodne je na čom stavať, veď nielen generácia skôr narodených, ale aj mladšie ročníky poznajú hudobné, ale aj iné umelecké diela tej druhej krajiny. Našťastie aj naše jazyky majú veľa spoločného – a tak mohli Slovák Maroš Bango a Čech Radek Žalud  v spolupráci s moderátorkou zo Slovenska Alexandrou Bangovou bez problémov rozvinúť vzájomnú komunikáciu, ktorá bola vedená v duchu veselom aj vážnom, ale bohatá na improvizácie, ktoré u divákov vyvolávali smiech a dobrú náladu. Bezo zbytku bol splnený cieľ – a to dokázať, že handicap  nie je v žiadnom prípade prekážkou sebarealizácie jedinca, a to nielen umelca – veď najlepším dôkazom toho je samotná Alexandra Bangová, ktorá našla svoje uplatnenie ako moderátorka, scenáristka, ale najmä ako manažérka.

Mosty snov Česko

12.6.2014 – Olomouc  – v rámci Dní umenia nevidiacich na Morave

13.6.2014 – Zlín – v rámci Dní umenia nevidiacich na Morave

20.6.2014–  Brno – v rámci podujatia Brno – mesto uprostred Európy

28.6.2014 – Prachatice – v rámci podujatia Slávnosti zlaté stezky

19.7.2014 – Třeboň – v rámci Historických slávností Jakuba Krčína v Třeboni

21.8.2014 – Rožnov pod Radhoštěm – v rámci Dní umenia nevidiacich na Morave

22.8.2014–  Lhotka u Velkého Meziřičí – v rámci Dní umenia nevidiacich na Morave

Mosty snov Slovensko

03.6.2014 – Prešov, Hlavná ulica

19.6.2014 – Trnava, Trojičné námestie

01.8.2014 – Košice, Hlavná ulica      

03.8.2014 – Bratislava, Hviezdoslavovo námestie

29.8.2014 – Nitra, Klokočina

18.9.2014 – Žilina, Nám. A. Hlinku

Mosty snov Maďarsko

Projekt Občianskeho združenia Ambrelo Mosty snov Slovensko mal demonštrovať slovensko – maďarské kultúrne a spoločenské vzťahy, ktoré majú korene už v dávnej minulosti. Prostredníctvomhudby a spevu sme chceli inšpirovať,  motivovať a povzbudzovať handicapovaných, ale aj zdravých občanov a ukázať najširšej verejnosti, že aj s handicapom  sa dá život prežiť naplno. Na jednom pódiu sa tak predstavil slovenský zrakovo  handicapovaný spevák Maroš Bango a slovenský spevák z Maďarska Levente Galda.

Levente Galda je predsedom Kultúrneho spolku pre Mlynky, organizácie s celomaďarskou pôsobnosťou, ktorá je maďarským partnerom projektu. Tento mladý a všestranný človek,  poslanec slovenských samospráv v Budapešti, umelec vysokoškolsky vzdelaný  v oblasti spevu a tanca,  je v Maďarsku známy ako spevák a tanečník, ktorý býva hosťom hudobných podujatí doma aj v zahraničí / napr. folklórne festivaly, Ples v Opere v Budapešti a mnohé ďalšie/.

Každého koncertu sa zúčastnili stovky pozvaných aj náhodných divákov a odozva bola neskutočne veľká. U Maroša Banga obdivujú jeho fanúšikovia jeho obrovský hudobný talent a to, že spieva skutočne srdcom. Levente Galda si zase získal na Slovensku obrovské množstvo obdivovateľov aj vďaka nesmierne kultivovanému a profesionálnemu tanečnému vystúpeniu, ktoré často bolo improvizované, ale o to viac si zaslúži obdiv.

Koncerty projektu Mosty snov:

11.6.2015 – Trnava, Trojičné nám.,18.00 hod.

14.6.2015 – Peterka /Péteri, Maďarsko/

24.7.2015 – Bratislava, Hlavné nám, 19.00 hod.

15.8.2015 – Mlynky /Pilisszentkereszt, Maďarsko/